Sugar glider: Leteće vjeverice-Mali zlatni penjaš.

Sugar glider: Leteće vjeverice-Mali zlatni penjaš.
Mali zlatni penjaš - "Ne reagiraju na kazne, stoga ih morate tretirati s poštovanje, nježnošću i razumijevanjem." Što kažete na to.
Leteće vjeverice (familia: Sciuridae, subfamilia: Pteromyinae) su mali do srednje veliki glodavci koji posjeduju velik kitnjast rep, a tijelo im je dorzo-ventralno "spljošteno". Također, karakterizira ih i tanka membrana obrasla dlakom, koja se proteže između prednjih i stražnjih ekstremiteta te omogućava ovoj vrsti vjeverica da "lebdi" i "leti" između grana. Postižu veličine od 13 do 122 cm i težine od 20 g do 2,5 kg.
Svi pripadnici ovih vrsta vjeverica su noćne životinje, koje se rijetko mogu pronaći na zemlji. Većina vrsta pokazuje izrazitu teritorijalnost. Smatra se da jedna veća leteća vjeverica može "pokrivati" teritorij od 2,5 do 5 ha.
Prehrana im se sastoji od različitog bilja i/ili insekata, pauka ili čak manjih kralješnjaka.
Biologija razmnožavanja ove životinjske vrste još nije u cijelosti znanstveno objašnjena. Većina vrsta ima jedno leglo godišnje, s oko 1 do 2 mladunca po leglu. Većina vrsta donosi na "ovaj svijet" mlade koji ne vide i bez krzna su. Gnijezda napuštaju nakon više tjedana.
Njihovo prirodno stanište je područje šuma, plantaža, parkova,... Rasprostranjene su na području sjeverne Europe, sjeverne, južne i jugo-istočne Azije te sjeverne Amerike.
Oblik i veličina tijela ovih vrsta vjeverica u potpunosti je prilagođena uvjetima života u šumi. To su, u pravilu, poprilično vitke životinje s izraženim dugim ekstremitetima i dugim kitnjastim repom. Dobro razvijeni mišići, pogotovo na ekstremitetima, osiguravaju im dobro prianjanje i penjanje duž drveća, a membrana koja se prema potrebi može raširiti između ekstremiteta omogućava im "let".  U većine vrsta rep je spljošten te im asistira prilikom "lebdenja" i usmjeravanja životinja u "letu".
Posjeduju velike oči te male uši. Krzno im je poprilično mekano i gusto. Dolaze u nekoliko boja, kao što su smeđa, siva, ili s crnim dijelovima na gornjoj strani tijela. Veći primjerci ove životinjske vrste dolaze i u svijetlim bojama i nijansama.
Kavez
Kavez mora biti dovoljno velik, kako bi se vaš ljubimac osjećao ugodno (51x51x77, 60x60x96 ili 91x61x91). Ne smijete ga držati direktno na suncu ili propuhu, ali morate ga držati negdje gdje će on kroz prozor vidjeti kad je dan, a kad noć, što je jako važno za njihov bioritam. Na dnu obavezno mora biti piljevina, a u njemu igračke, kako mu ne bi bilo dosadno. Higijena im je jako bitna. 
  Obožavaju igrati s vlasnicima.
 Prosječni životni vijek im je između 12-15 godina, no u domovima većina njih ne doživi preko 8 godina • Svojim će se ljepljivim prstima obožavati "objesiti" na vas.
AKO ste u potrazi za nekim malim i egzotičnim ljubimcem, mali zlatni penjaš idealni je izbor.
Mali zlatni penjaš (engl. sugar glider), porijeklom je iz Australije, a ime je dobio po dvije stvari: kao prvo, on može kliziti kroz zrak, a kao drugo, obožava slatke stvari. Zapravo se radi o najmanjoj vrsti letećih vjeverica. U prirodnom okruženju, sposobni su preletjeti 70 metara, s drva na drvo.
Njihova dlaka je sivo-smeđe-plavo-srebrne boje, s crnom crtom, koja se proteže od sredine glave do korijena repa. Njihova dužina je od 16-21 cm, a repić im je dugačak gotovo koliko i tijelo. S obzirom da se radi o noćnim životinjama, imaju izrazito velike oči te jako dobro razvijeno osjetilo njuha. Uši su im tamnije i bez dlake.
 Čime se hrani?
 Raznim biljem i kukcima. 
 Životni vijek
 Prosječni životni vijek im je između 12-15 godina, no u domovima većina njih ne doživi preko 8 godina (točnije 6-8 godina). 
Razmnožavanje
Godišnje imaju 2-3 legla, sa po 2-3 mladunca. Ženka nosi mladunce otprilike 10 tjedana i ono što nipošto ne smijete prva 3 mjeseca jest odvajati ih od majke. Nakon 3 mjeseca, ona ih sama počinje odbacivati. Stručnjaci preporučuju da se mladuncu, i kad se odvoji od majke, nabave plišane igračke, koje bi zamijenile blizinu majke.
 
Kako se ponašati prema njemu?
Ono što je specifično kod ovih životinjica jest da morate zadobiti njihovo povjerenje, za što će biti potrebno puno strpljenja. No, jednom kad ga zadobijete, on će obožavati biti u vašem društvu. I to na način da će se svojim ljepljivim prstima obožavati "objesiti" na vas ili ušuškati ispod vaše majice ili u džep.  S njim zaboravite na vikanje, kazne i slično, jer ne reagira na njih i tako ćete sigurno izgubiti njegovo povjerenje. Također, zaboravite i na brze pokrete, koji će ih uplašiti, upravo radi njihovog nagona da se u prirodi obrane od predatora.  

Primjedbe

Popularni postovi s ovog bloga

SUGAR GLIDER KAO LJUBIMCI. SVE ŠTO TREBATE ZNATI

AFRIČKI patuljasti ježevi-higijena.

Pustinjska lisica (Fennec fox) kao kućni ljubimac: osobine i karakteristike